Blog PROFES

Rola analizy danych w efektywnym zarządzaniu sprzedażą: jak wykorzystać informacje do zwiększenia wyników

Redakcja bloga
Ilość danych na świecie w 2024 roku urośnie o około 23%. Te dane opublikowane w raporcie IDC pokazują, że informacja staje się potęgą, obok której menedżerowie nie mogą przejść obojętnie. Jak wykorzystać analizę danych biznesowych do zwiększenia wyników sprzedażowych?

Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) jako kluczowy element strategii sprzedażowej

Redakcja bloga
W Twojej firmie brakuje danych na temat leadów, nie wiesz, na jakim etapie potencjalni klienci rezygnują z zakupu, a handlowcy wciąż narzekają na nawał pracy? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „TAK”, to koniecznie sprawdź możliwości, które daje dobrze napisana strategia CRM.

Asertywność w pracy: Jak rozwijać pewność siebie i skutecznie wyrażać swoje potrzeby?

Redakcja bloga
Ewolucja wykształciła dwa główne typy reakcji na zagrożenie: walcz lub uciekaj. W obliczu konfliktu naturalna jest więc nasza skłonność do agresji lub uległości. Istnieje jednak trzecia postawa, która sprzyja budowaniu pewności siebie i relacji z innymi. Prowadzi nas to do pytania — jak być asertywnym pracownikiem?

Skuteczne zarządzanie zespołem: jak być liderem, a nie tylko szefem

Redakcja bloga
Rynek pracownika przechodzi przemianę, która ma na celu powolne zastępowanie władczych i zdystansowanych szefów bardziej elastycznymi i z podobnymi kompetencjami ludźmi. Jak zatem być dobrym liderem i jakie cechy należy spełniać, żeby nadążyć za zmianami na rynku pracy?

Kultura odwagi: Budowanie środowiska wspierającego ryzyko i innowacje

Redakcja bloga
Kreatywność pomaga zachować zdrowie, korzystnie wpływa na komunikację w zespole i jest zaliczana do ważnych czynników rozwijających gospodarkę. W jaki sposób liderzy mogą budować kreatywne zespoły? Przyjrzyjmy się elementom środowiska i dobrym praktykom wspierającym innowacyjność pracowników.

Rozwój top managementu - jakie kompetencje należy uwzględnić?

Redakcja bloga
Dyrektorzy, członkowie zarządów, prezesi i właściciele niosą na sobie ogromną odpowiedzialność kreowania kultury zarządzania w organizacji. Sprawdź listę 19 kompetencji, które warto uwzględnić w projekcie rozwojowym dla top managementu.

3 wyzwania w rozwoju top managementu

Redakcja bloga
Jak pokazują nasze doświadczenia, wyższa kadra zarządzająca o wiele rzadziej niż menedżerowie średniego i niższego szczebla uczestniczy w projektach rozwojowych. Jakie bariery powstrzymują organizacje przed inwestycją w podniesienie ich kompetencji? A może to sam top management unika angażowania się w tym zakresie? 
1 2 3 38
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram