Ile chcesz zarabiać, czyli jak rozmawiać o pieniądzach na rozmowie kwalifikacyjnej

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 21 kwietnia 2016

Przygotowując się do rozmowy o pracę nad pytaniem o wynagrodzenie zastanawia się prawie każdy z nas. Doświadczenie zawodowe i kompetencje przydatne na danym stanowisku, motywacja do zmiany pracy i zainteresowanie daną firmą, umiejętności, mocne i słabe strony – to podstawowy zakres pytań, który słyszymy na niemal każdej rozmowie rekrutacyjnej. Pod jej koniec prawie zawsze padają dwa pytania – o dyspozycyjność i oczekiwania finansowe. Jak przygotować się do tego ostatniego?

Rozwój menedżerów i przywództwa Motywacja - trudna sprawa czy codzienne wyzwanie?

Motywacja - trudna sprawa czy codzienne wyzwanie?

Maryla Korczyńska by Maryla Korczyńska · 13 kwietnia 2016

Nadal jeszcze zdarza mi się słyszeć od menedżerów: "Nie mam wpływu na motywację swoich pracowników, bo to nie ja dysponuję funduszami na ten cel". Odpowiadam wtedy: "Jednym słowem - zwolniłeś się z odpowiedzialności w tym zakresie, tak?" Całkiem wygodne podejście, ale nieefektywne... Z drugiej strony kiedy myślimy o motywowaniu pozafinansowym, to mamy nadzieję, że ktoś dostarczy nam jakieś specjalne narzędzia, które pomogą nam w tym obszarze. Chcę nieco odczarować ten temat.

E-learning i rozwój online I-Learning? ...I do!

I-Learning? ...I do!

Natalia Strzelecka by Natalia Strzelecka · 10 kwietnia 2016

Pomimo prężnie rozwijającego się świata e-learningowego, a co za tym idzie rozwoju programów, systemów czy całej gamy rozwiązań i produktów, popularność e-learningu w organizacjach rośnie stosunkowo wolno. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie e-learning?

HR i kultura organizacji O transformacji kultury organizacji

O transformacji kultury organizacji

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 07 kwietnia 2016

Wdrażanie kultury coachingowej w organizacji wspiera budowanie zaangażowania i motywacji pracowników, ich identyfikację ze strategią, celami biznesowymi i wartościami firmy. W codziennej pracy przekłada się to min. na jakość relacji między pracownikami oraz ich relacji z klientami. O czym należy pamiętać wdrażając kulturę opartą o coaching?

HR i kultura organizacji Szkolenia zamknięte - sukces od podstaw

Szkolenia zamknięte - sukces od podstaw

Maryla Korczyńska by Maryla Korczyńska · 25 marca 2016

Szkolenia – choć są inwestycją w rozwój, efektywność i zaangażowanie pracowników – przez pracodawcę są postrzegane przez pryzmat kosztu. Jak zmienić punkt widzenia i dostrzec w nich inwestycję? Jak zaplanować projekt szkoleniowy, by realizował cele biznesowe?

Rozwój menedżerów i przywództwa Co czyni Menedżera przywódcą - cechy wrodzone czy umiejętności?

Co czyni Menedżera przywódcą - cechy wrodzone czy umiejętności?

Krzysztof Gwozdek by Krzysztof Gwozdek · 14 marca 2016

Badacze od dawna zastanawiają się, co takiego wyróżnia wielkich przywódców. Pierwsze wskazania dotyczyły cech – tego JAKI JEST przywódca. Być może jest to zaskakujące, ale wedle szczegółowych badań cechą najmocniej skorelowaną ze zdolnościami przywódczymi jest inteligencja – ale czy oznacza to, że im człowiek bardziej inteligentny, tym lepiej sprawdzi się w roli przywódczej?

HR i kultura organizacji 4 obszary, o które dba dobry pracodawca

4 obszary, o które dba dobry pracodawca

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 07 marca 2016

W połowie lutego przyznane zostały certyfikaty Top Employers dla najlepszych pracodawców w Polsce. Firmy nim wyróżnione odznaczają się szczególną troską o dobre warunki zatrudnienia, wewnętrznej współpracy i rozwój pracowników – a więc aspekty wchodzące w skład employer brandingu. Jeśli więc rozwój i dobry wizerunek firmy, własnej lub tej, w której pracujemy, jest nam bliski, z pewnością warto się zastanowić, co wyróżnia nagrodzone firmy… i brać z nich przykład.