Co? Negocjacje. Kto? Grupa kilku osób, czyli zespół. Po co? By ustalić jak najkorzystniejsze rozwiązanie, wynik, efekt. Nie ma większego znaczenia, czy cel jest biznesowy – negocjacje mają wiele wspólnego ze sportem. Jak wykorzystać tę wiedzę, by skuteczniej negocjować?

Przysłowie mówi, że co dwie głowy to nie jedna. W przypadku zespołu tych przysłowiowych głów może, a nawet powinno być więcej, a co ważne – nie jest tak bardzo istotna ich ilość, co zawartość. Każdy zespół – sportowy, naukowy, projektowy czy biznesowy – powinien składać się z osób o odmiennych cechach, doświadczeniach, osobowościach czy kompetencjach. Różnorodność w obrębie zespołu przyczynia się do zwiększenia jego efektywności i prawdopodobieństwa sukcesu. Zasada ta sprawdza się także w przypadku zespołu negocjacyjnego.
Aby zespół negocjacyjny odniósł sukces w rozmowach, już w fazie przygotowań do pracy należy rozdzielić odpowiednie role. O jakich rolach mówimy?
Z kogo składa się zespół?
Aby lepiej zobrazować istotę ról w zespole negocjacyjnym, porównajmy go do drużyny piłkarskiej. Występują w niej zawsze bramkarz, napastnicy, obrońcy, pomocnicy, trenerzy, fizjoterapeuci, analitycy. Każda z tych ról wymaga odpowiednich predyspozycji, umiejętności i cech osobowości, przyjrzyjmy się zatem ich charakterystyce:







Role dodatkowe
Powyższe przykłady nie wyczerpują wszystkich istniejących ról w zespole negocjacyjnym. Warto wymienić jeszcze kilka dodatkowych:
- Imprezowicz – w zespole negocjacyjnymwarto dysponować osobą lub osobami, które niekoniecznie biorą udział bezpośrednio w negocjacjach, ale pojawiają się na różnych imprezach towarzyszących. Ich zadaniem jest odciążyć negocjatorów, którzy wypoczęci mogą dalej prowadzić negocjacje, a także starać się uzyskać dodatkowe informacje w tzw. kuluarach. Wiadomo, że wtedy można się dowiedzieć więcej, niż podczas oficjalnej rozgrywki.
- Protokolant – osoba, która zapisuje ustalenia.
- Rzecznik zespołu – jest odpowiedzialny za wyrażanie jednego, spójnego zdania zespołu negocjacyjnego.
- Figurant – czyli ktoś, kto uczestniczy w negocjacjach, nie biorąc w nich czynnego udziału. Może to być osoba znana, która budzi uznanie, podnosi prestiż zespoły bądź onieśmiela przeciwników.
W negocjacjach, tak jak w dobrze dobranym zespole sportowym, niezbędnych jest wiele ról i wiele umiejętności. Co zrobić, gdy w rozmowach bierze udział niewielki, np. 3-osobowy zespół? W takiej sytuacji z szerokiej palety ról należy wybrać te najistotniejsze dla tematyki negocjacji i przydzielić je poszczególnym członkom zespołu.
Może się zdarzyć, że jedna osoba będzie odgrywać kilka ról. Warto więc bardzo dobrze zastanowić się, w jaki sposób podzielić role w zespole negocjacyjnym. Podział ten powinien uwzględniać potrzeby negocjacyjne oraz predyspozycje poszczególnych osób, dzięki czemu potencjał wszystkich osób zostanie wykorzystany efektywnie, a to z całą pewnością przybliży zespół do sukcesu w negocjacjach. Co jest najważniejsze? Świadomość możliwości i kompetencji poszczególnych osób oraz dobrze przygotowana strategia.
Źródło:
„Scenariusze negocjacji biznesowych”- W.Sambor, W.Skrobisz, D. Babrzyński, R. Łabędzki, wyd. Poltext, 2009