Jack Trout, amerykański praktyk marketingu i zarządzania, stwierdził, że „strategia powinna wyrastać na błocie rynku, a nie w antyseptycznym środowisku wieży z kości słoniowej”. Jak określić długotrwałe cele przedsiębiorstwa i zweryfikować, które narzędzia pozwolą na ich realizację? Odpowiedzi szukamy w 5 lekturach branżowych.
„Złota strategia marki” Jarek Szczepański, Wydawnictwo Onepress
Ta książka przypadnie do gustu osobom, które wyżej niż teoretyczne rozważania, cenią użyteczne rozwiązania do wdrożenia w codzienne życie organizacji. Autor stworzył praktyczny poradnik, pełny inspiracji i rzeczywistych przykładów tworzenia strategii zarówno na poziomie marki i biznesu, jak i rynku. Jednocześnie zamyka ten proces w ramach czterech etapów – od określenia przewodniej zasady, definiującej zainteresowania, przez sprecyzowanie istoty strategii i zidentyfikowanie koniecznych zasobów, po etap finalny, czyli wykonanie. Jak sam twierdzi: „Ta prosta sekwencja czterech etapów strategicznych sprawdza się zawsze i wszędzie. Nie jest ona wymysłem błyskotliwego naukowca czy menedżera, lecz powstała z obserwacji powtarzającej się od wieków prawidłowości zwycięstwa”. Warto więc zweryfikować, jak działa ten sprawdzony przepis na sukces!
„Dobra strategia. Zła strategia” Richard P. Rumelt, Wydawnictwo MT Biznes
A gdyby w ramach kategorii „strategia” spojrzeć nie tylko na cele do realizacji, ale przede wszystkim – problemy, które pojawiają się na drodze do rozwoju organizacji? Richard P. Rumelt wciela się w rolę doktora, proponując schemat działania, oparty na dogłębnej analizie sytuacji firm, w tym również stojących przed nią wyzwań, a następnie – wdrożeniu terapii. Identyfikuje jednocześnie dziewięć źródeł władzy, których wykorzystanie ułatwi stawienie czoła przeszkodom, bez względu na rozmiar czy charakter planowanych przedsięwzięć. Okazuje się, że w opracowaniu strategii nakierowanej na działanie najbardziej procentuje prostota.
„Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” Alexander Osterwalder, Yves Pidneur, Onepress
Choć podręcznik autorstwa Osterwaldera i Pidneura nie odnosi się bezpośrednio do zagadnienia strategii, lektura tej książki może być istotnym wsparciem przy uporządkowaniu kwestii dotyczących segmentów Klientów i nawiązywanych z nimi relacji, kluczowych zasobów, proponowanych wartości firmy czy działań. Wiedza, co składa się na całokształt organizacji, ułatwi określenie, gdzie chce ona być i co chce osiągnąć w przyszłości. Szczególnie, jeśli – tak jak w przypadku „Tworzenia modeli biznesowych” – jest ona opracowana i zaprezentowana przez grono doświadczonych praktyków.
„Jak tworzyć i wdrażać wygrywającą strategię sprzedaży?” Frank V. Cespedes, ICAN Institute, Harvard Business Review Polska
Propozycja Harvard Business Review zdradza tajniki, w jaki sposób przekuć strategię na efektywne działania sprzedażowe. Jak potwierdza sam wydawca, dla wielu firm stanowi to istotny problem: „Z badań wynika, że tylko niecałe 10% dobrze formułowanych strategii doczekuje się udanej realizacji, a przedsiębiorstwa osiągają jedynie 50–60% zakładanych wyników finansowych.” Jakie wyjście z tej sytuacji proponuje Cespedes? Jego autorska metoda ma na celu minimalizowanie rozrzutu pomiędzy strategią firmy, a celami sprzedażowymi, które często stoją daleko od siebie, co uniemożliwia ich realizację. Bez rozwiązania tego problemu, nie sposób jest wypracować przewagi konkurencyjnej.
„Harvard Business Review. Doskonalenie strategii” Onepress
Opracowanie skutecznej strategii jest niewątpliwym sukcesem, jednak w drodze do rozwoju organizacji nie należy spoczywać na laurach. Zbiór „Doskonalenie strategii” wydany przez Onepress obejmuje osiem artykułów, podejmujących ten temat w zróżnicowanych kontekstach – od precyzowania wartości, tworzenia strategii w atrakcyjny i angażujący dla odbiorców sposób, przez stosowanie inżynierii finansowej, po wpływ przemiany cyfrowej i Internetu na planowanie strategiczne. Interesująca lektura i możliwość nauki od najlepszych. Czego chcieć więcej?
Artykuł powstał we współpracy z księgarnią internetową Casani.eu