„Dojrzałości nie nabywa się automatycznie z upływem lat. Nawet trzynastolatek może wykazywać się dużą dojrzałością w pewnych kwestiach, a jednocześnie czterdziestolatkowi może jej w pewnych kwestiach brakować. Skoro sięgnąłeś po tę książkę, to wykazałeś się dojrzałością, której brakuje wielu dorosłym – ludziom, którzy żyją tak, jak zawsze żyli, i w związku z tym nigdy nie przyswoją sobie tej wiedzy, którą ty możesz sobie przyswoić.”

Gdyby cofnąć się pamięcią do czasów dzieciństwa i przywołać wszystkie te momenty, w których porażka wzięła górę nad motywacją do działania, zapewne wielu z nas poczułoby żal za zaprzepaszczoną szansą. Strach przed ośmieszeniem, wyolbrzymienie problemu czy negatywne nastawienie i brak wiary w siebie – to tylko trzy z dziesiątek powodów, dla których poddawaliśmy się i rezygnowaliśmy z dalszej pracy nad sobą. Czego nam zabrakło? Świadomości, że porażka to początek pracy nad kolejnym sukcesem.

Kilka lat temu John C. Maxwell został okrzyknięty przez magazyn Business Insider and Inc. najbardziej wpływowym ekspertem w dziedzinie przywództwa. Jest autorem ponad 60 książek poświęconych zagadnieniom zarządzania, efektywnej komunikacji i pracy nad sukcesem. Przeszkolił setki tysięcy osób, w tym liderów politycznych i menedżerów najbogatszych przedsiębiorstw na świecie. Co skłoniło go do wyjścia ze świata biznesu i napisania lektury poświęconej najmłodszym czytelnikom? Odpowiedź znajdujemy już na pierwszych kartkach „Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz” w dedykacji poświęconej wnukom autora: „Już od dawna chciałem napisać książkę, po którą moglibyście sięgnąć, wkraczając w wiek nastoletni. Teraz w końcu mi się to udało. Idąc w stronę dorosłości, będziecie popełniać błędy. Będziecie się mierzyć z porażkami i niepowodzeniami. Pamiętajcie, że każdemu czasem coś nie wychodzi. Ważne jest to, aby podnosić się częściej, niż się upada, i aby z każdego niepowodzenia wynieść cenną lekcję.” Można przypuszczać, że to poniekąd osobiste wyzwanie stworzenia poradnika, z którego skorzystają jego najbliżsi, wiązało się dla Maxwella z dużą odpowiedzialnością. Patrząc na efekt w postaci dojrzałej, interesującej i angażującej książki, śmiemy twierdzić, że było warto je podjąć.

„Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz” rozpoczyna się prywatną historią autora, który przywołuje jedną ze swoich porażek. Mówi do czytelnika: „byłem tam gdzie jesteś Ty, wiem jak się czujesz”. Identyfikuje po kolei swoje błędy, wskazuje na wnioski, jakie wyciągnął z tej sytuacji. Z osobistych przemyśleń płynnie przechodzi do analizy porażki jako zjawiska zarówno przygnębiającego, jak i motywującego. A przy tym angażuje do podejmowania konkretnych aktywności, jak na przykład prowadzenia pamiętnika stanowiącego pretekst do snucia rozważań o własnych działań. Każde takie ćwiczenia posuwa czytającego o krok do przodu, otwierając oczy na przyczyny, okoliczności i znaczenie porażki. Udowadnia też, że nie jest to wyłącznie indywidualny problem.

Na początku każdego z trzynastu rozdziałów Maxwell przedstawia historie realnych bohaterów. Ich dobór nie jest przypadkowy – od podziwianych Roberta Downey Jr. i Steve’a Jobsa, przez doświadczającą okrucieństw wojny Charlene Schiff, po niepełnosprawną surferkę Bethany Hamilton. Każda z tych postaci doświadczyła różnego rodzaju przeciwności, z którymi musiała się zmierzyć. Dla każdej z nich taka walka była źródłem różnego rodzaju nauki, którą John C. Maxwell stara się przekazać czytelnikom.

Ogromną zaletą jego książki „Czasem wygrywasz a czasem się uczysz” jest jej dojrzały charakter. Maxwell ani na krok nie popadł w infantylność czy banały, które nierzadko można znaleźć w literaturze tego typu. Przy tym zmusi do refleksji także tych starszych odbiorców, którzy zdecydują się na jej lekturę:

„Mój przyjaciel Robert Schuller zapytał kiedyś: „Czego byś spróbował, gdybyś wiedział, że na pewno ci się uda?” To świetne, inspirujące pytanie. Większość ludzi, gdy je słyszy, puszcza wodze fantazji i nagle odnajduje w sobie motywację, aby dążyć do swoich celów i jeszcze więcej ryzykować. Chciałbym ci zadać inne, równie ważne pytanie: Czego się nauczysz, gdy coś ci się nie uda?”
 

Wydawnictwo: MT Biznes

Liczba stron: 169

Cena: 39,90 zł

Źródło:

Wszelkie cytaty pochodzą z książki „Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz. Dla nastolatków” Johna C. Maxwella, Wydawnictwo MT Biznes, 2018