Wiele ostatnio mówi się i pisze o intuicji. Intuicyjnie. Jednak coraz częściej też dochodzą nas słuchy, że ktoś osiągnął sukces dzięki swoim trafnym, intuicyjnym decyzjom.
Do końca nie wiadomo czym jest intuicja, ale wiadomo, że działa. Bez względu na to, czy uznamy intuicję za utrwaloną analizę, która przekształciła się w nawyk i stała się zdolnością do szybkiego reagowania opartą na doświadczeniu i treningu, czy uznamy ją za coś magicznego i nie z tej ziemi, efekt jest taki sam – wszyscy bardzo mocno jej potrzebujemy.
Dlaczego potrzebujemy intuicji?
Z dwóch powodów. Do podjęcia decyzji albo mamy zbyt dużo informacji do przeanalizowania, albo wprost przeciwnie – zbyt mało. Opierając się więc na dostępnych faktach, gubimy się. Potrzebujemy światełka w tunelu. I oto nadchodzi, a nawet nadjeżdża, albo nieraz przypływa: myśl, uczucie, wrażenie, pewność. I mamy odpowiedź! Jesteśmy pewni i spokojni, że jest to dobra decyzja. Bez względu na rezultaty, które przyniesie. Dlaczego bez względu na rezultaty? Ktoś może się oburzyć, przecież zależy nam na najlepszych rezultatach, na zwycięstwie! Niestety, nie zawsze. Intuicja to podejmowanie decyzji zgodnie ze sobą. Nie zawsze rezultaty muszą być olśniewające. Nieraz wystarczy, że przyniosą nam spokój i harmonię. A nieraz wręcz przeciwnie – nasze intuicyjne decyzje przynoszą nam wielkie zmiany, zawieruchę w życiu, burzenie wszystkiego, co do tej pory budowaliśmy. Nie wiemy dlaczego tak jest. Nie musimy wszystkiego wiedzieć. Najważniejsze, aby działać zgodnie ze swoją intuicją. Wtedy możemy spać spokojnie.
A co jeśli intuicję mamy słabo rozwiniętą lub podejrzewamy, że matka natura akurat nas nią nie obdarzyła? Co wtedy robić?
Po pierwsze: uwierz w istnienie intuicji
Przyjmij, że intuicja to umiejętność, którą można wyćwiczyć, trenując dzień po dniu. W jaki sposób? Bądź ze sobą i daj się poznać, także samemu sobie. Zobacz, kim jesteś. Odpowiedz sobie napytania, czego pragniesz w życiu, jak odczuwasz rzeczywistość, jak reagujesz na swoje myśli, jak inni wpływają na Ciebie? Jeśli pominiesz ten etap, będzie Ci niezwykle trudno zbierać znaki, które co dzień pojawiają się wokół Ciebie. Zwyczajnie nie będziesz ich zauważać.
Po drugie: bądź uważny na swoje emocje, myśli, zdarzenia, które Cię spotykają
Bądź także uważny na innych ludzi, na ich emocje oraz to, w jaki sposób one wpływają na Ciebie. Bądź uważnym również na wszelkie informacje pozornie nieistotne, które do Ciebie docierają – Twoje pierwsze skojarzenia, myśli, zbiegi okoliczności.
Po trzecie: trenuj intuicyjne podejmowanie decyzji
Podejmuj ryzyko. Ucz się na własnych błędach. Po to, aby wiedzieć, kiedy w Tobie uruchamia się intuicja, a kiedy zwykłe „chciejstwo”.
I tutaj mała uwaga. Intuicja potrzebuje spokoju i niezbyt mocnego zaangażowania się w rezultat podjęcia decyzji. To oznacza, że musisz „wyłączyć” na chwilę swoje pragnienia i stworzyć przestrzeń spokoju i akceptacji tego co przyniesie intuicja. Wtedy jest szansa, że odczytasz znaki prawidłowo.
Podejmuj ryzyko. Ucz się na własnych błędach. Po to, aby wiedzieć, kiedy w Tobie uruchamia się intuicja, a kiedy zwykłe „chciejstwo”.
I tutaj mała uwaga. Intuicja potrzebuje spokoju i niezbyt mocnego zaangażowania się w rezultat podjęcia decyzji. To oznacza, że musisz „wyłączyć” na chwilę swoje pragnienia i stworzyć przestrzeń spokoju i akceptacji tego co przyniesie intuicja. Wtedy jest szansa, że odczytasz znaki prawidłowo.
W obecnym świecie biznesu posiadanie intuicji to bycie tam, gdzie się akurat powinno być, spotykanie tych ludzi, którzy pomogą nam sfinalizować kontrakt, wycofanie się z transakcji, która okazałaby się dla nas niekorzystna. W środowisku menedżera dobra intuicja to umiejętność pracy z ludźmi: obserwowanie ich, wspieranie, rozwijanie oraz szybkie reagowanie na niespodziewane sytuacje, które całkowicie wymykają się nam ze świata faktów. Intuicja menedżerska jest jak dotykanie ludzi niewidzialną różdżką, dzięki której mogą oni zmieniać się w lepszych pracowników, członków zespołów, LUDZI!
W życiu prywatnym intuicja przejawia się w znajdowaniu najlepszych rozwiązań, będących w harmonii z nami samymi. To podejmowanie decyzji bez zastanawiania się, czy postąpiliśmy słusznie, czy też można było postąpić inaczej.
Na koniec ćwiczenie na podejmowanie decyzji w zgodzie ze sobą
Wahamy się z podjęciem decyzji. Przykładowo - mamy dwie możliwości wyboru. Jak sprawdzić, która z nich jest słuszna?
W pierwszym kroku wyobrażamy sobie, że podejmujemy pierwszą decyzję poprzez nałożenie jej na siebie – tak jak ubranie, po prostu wkładamy tę decyzję i obserwujemy jak się z nią czujemy. Pochodźmy z nią trochę. Sprawdźmy czy nas nie gniecie, czy nam pasuje, dobrze leży.
Następnie to samo zróbmy z drugą decyzją – ubierzmy ją, sprawdźwmy jak się w niej, z nią czujemy. Zwykle jedna z decyzji jest zdecydowanie mniej wygodna i nam nie pasuje. Jeśli jednak ciągle nie mamy odpowiedzi, poczekajmy, dajmy sobie trochę czasu i wróćmy do tego ćwiczenia za kilka dni. Może w naszej przestrzeni musi się wydarzyć jeszcze coś, aby decyzja w końcu wyglądała na nas dobrze.
Rozwijajmy w sobie intuicję, bo ona tylko czeka, aby z małej dziewczynki przeobrazić się w piękną i mądrą kobietą. W świecie męskim zaś jest chłopcem, który czeka na to, by stać się dojrzałym i mądrym mężczyzną.