E-learning
Dlaczego e-learning? Jak to robimy?
Zamiast setek kilometrów podróży, godzin spędzonych w trasie, noclegów poza domem, wybierz interaktywne kursy e-learningowe!
Już od jakiegoś czasu obserwujemy trend, w którym szereg firm z wielu branż odczuwa przesyt tradycyjnymi szkoleniami. Z różnych względów jest oczekiwanie czegoś nowego w dziedzinie rozwoju. Co zatem można zrobić, aby zapewnić pracownikom możliwość rozwoju kompetencji w sposób dla nich możliwie dogodny, pamiętając jednocześnie o zachowaniu wysokiej efektywności i merytorycznej jakości szkoleń?
Odpowiedź jest prosta – wystarczy skorzystać z rozwiązań e-learningowych. W sposób niezaprzeczalnie skuteczny łączą one komfort z wysoką jakością szkolenia. E-learning to przyszłość, na którą jednak wcale nie musimy czekać! Wystarczy już teraz zrobić odważny krok do przodu.
Jest kilka powodów, dla których warto rozważyć wdrożenie szkoleń e-learningowych w Państwa organizacji. Dlaczego warto zainwestować w nowe technologie w procesie uczenia?
- dostępność, mobilność i wygoda – szkolenia e-learningowe można odbyć w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu i w dowolnym czasie
- efektywność dzięki interaktywnym, multimedialnym formom szkolenia – e-learning aktywizuje uczestników i zwiększa efektywność uczenia się
- efekty szkolenia są mierzalne – można zliczać np. punkty z quizów lub czas spędzony przez uczestnika na szkoleniu
- sprawne przekazanie wiedzy - w jednej chwili możemy przeszkolić tysiące pracowników
- redukcja kosztów - koszt realizacji szkoleń jest dużo niższy, szczególnie w przypadku projektowania szkolenia dla większej grupy osób
- oszczędzamy czas i tniemy koszty dodatkowe – w szkoleniu uczestniczyć mogą rozproszone grupy pracowników bez konieczności ponoszenia kosztów organizacyjnych (noclegi, wynajęcie sal szkoleniowych, dojazdy)
- elestyczność i zwinność - możliwość szybkiej modyfikacji treści
- powtarzalność - możliwość wielokrotnego przejścia przez ścieżkę
- jednolitość - każdy uczestnik zapoznaje się dokładnie z takim samym materiałem
Wsparcie we wdrażaniu nowych pracowników, implementacji nowych produktów i usług, przkazywaniu kluczowych treści, z którymi powinni się zapoznać pracownicy? Szkolenia e-learningowe!
Szkolenia e-learningowe doskonale sprawdzają przy wdrażaniu nowych pracowników, a także jako alternatywa w przypadku szkoleń produktowych, których celem jest przekazanie wiedzy dotyczącej danego produktu czy usługi. Z jednej strony kursy e-learningowe zapewniają możliwość atrakcyjnego przekazania wiedzy, z drugiej dają szansę przetrenowania kluczowych umiejętności niezbędnych do pracy z produktem. To jednak wciąż nie wszystkie atuty tego szkolenia. E-learning kryje ich w sobie znacznie więcej.
Blendujemy, czyli szkolenia e-learning jako uzupełnienie szkoleń tradycyjnych
Projekty szkoleniowe typu mieszanego (blended) są połączeniem szkoleń tradycyjnych na sali oraz szkoleń e-learningowych. W następujących typach projektów szkolenia e-learningowe znajdują zastosowanie:
- jako wstęp do szkolenia na sali - uczestnik przychodzi na szkolenie już z pewną wiedzą
- jako uzupełnienie szkolenia tradycyjnego - uczestnik może poszerzyć swoją wiedzę za pomocą e-learningu
- jako narzędzie utrwalenia wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie szkolenia tradycyjnego - uczestnik w każdej chwili może przejść szkolenie e-learningowe i przypomnieć sobie najważniejsze informacje
Dobieramy takie formy e-learningowe, które najbardziej będą efektywne i atrakcyjne dla danego zakresu wiedzy:
- Lekcja e-learningowa – materiał do nauki w formacie SCORM. Zawiera 40% statycznych ekranów interaktywnych i 20% ekranów quizowych.
- Explainer – krótkie rysunkowe animacje „piszącej ręki”. Przystępne i lekkie przekazywanie wiedzy na wzór najprostszych form „papier-ołówek”
- Screencast – realizowane za pomocą programu Screencastomatic nagrania z dowolnych działań, wykonywanych na ekranie komputera.
- Krótkie filmy fabularne – kilkuminutowe filmy z udziałem aktorów i profesjonalnej ekipy filmowej dotyczące konkretnego obszaru tematycznego przy udziale eksperta.
- Animacja – krókie filmy animowane 2D/3D z udziałem różnorodnych postaci rysunkowych i animowanych, przedstawiające w lekki i przyjemny sposób zagadnienie merytoryczne.
- Videotutorial – krótkie nagrania audio/video z udziałem eksperta w danej dziedzinie, mające na celu szybkie przekazanie konkretnej wiedzy merytorycznej.
- Video instrukcja – zbiory określonych zasad, reguł i sposobów działania, zrealizowane w formie video z narracją lektora.
- Infografika i memy – proste i szybkie sposoby przekazywania treści, oparte na wizualizacjach, grafice i zdjęciach.