Dwie strony jednej decyzji, czyli o komunikowaniu zmiany

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 07 marca 2017

Zmiany to niezmienny element naszego życia zarówno w sferze prywatnej, i zawodowej. Większość z nas podchodzi do nich nieufnie i niechętnie. Co możemy zrobić, by się na zmianę przygotować i z nią oswoić? Co może zrobić druga strona – np. nasz szef – by nam tę zmianę ułatwić, ale też przekuć ją w coś motywującego, a nawet ekscytującego? Opowiem Wam pewną historię…

Sprzedaż i obsługa Klientów Schemat rozmowy handlowej

Schemat rozmowy handlowej

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 07 marca 2017

Pomimo tego, że żyjemy w świecie cyfrowym – co znacznie ułatwia nam życie – to jednak trudno jest zbudować relację biznesową jedynie poprzez maila czy portal internetowy. Jakich błędów należy unikać, aby poza samym spotykaniem się jeszcze sprzedawać?

Sprzedaż i obsługa Klientów Wywieranie wpływu za pomocą pytań - sześć sposobów, w jaki działają pytania

Wywieranie wpływu za pomocą pytań - sześć sposobów, w jaki działają pytania

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 03 marca 2017

Zadawanie pytań to najbardziej efektywne i zmieniające życie narzędzie komunikacji. Nie bez powodu mówi się że „Kto pyta, nie błądzi” i „Kto pyta, ten prowadzi rozmowę”. Niektórzy wręcz uważają, że „Kto pyta, ten ma władzę”. Jak by nie było – postawienie właściwego pytania we właściwy sposób i we właściwym momencie może przyczynić się do zmiany sposobu myślenia, odczuwania i reagowania – zarówno Twojego, jak i rozmówcy.

HR i kultura organizacji Zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli właściwi ludzie na właściwych miejscach

Zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli właściwi ludzie na właściwych miejscach

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 01 marca 2017

Zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie kapitałem ludzkim, zarządzanie personelem, human resources, human resources management – wiele nazw na ten sam obszar: efektywne pozyskiwanie, zatrudnianie (ale też rozstawanie się), utrzymanie, rozwijanie i motywowanie pracowników do jak najlepszego wypełniania nałożonych na nich obowiązków, a tym samym realizacja celów firmy. Często do ZZL dodawany jest przedrostek "strategiczne" z uwagi na ścisłe jego powiązanie ze strategią organizacji.

HR i kultura organizacji Co zmienia zmiana?

Co zmienia zmiana?

Ewa Tarczyńska by Ewa Tarczyńska · 28 lutego 2017

Stwierdzenie, że zmiana towarzyszy nam w życiu stale jest banalne, ale prawdziwe. Każdy z nas ma swój wypracowany sposób przyjmowania i przechodzenia przez zmiany. By przemyśleć, czy jest on słuszny i działający na naszą korzyść warto najpierw głębiej zastanowić się nad samą zmianą jako taką.

Rozwój menedżerów i przywództwa Trzeba skoczyć, zanim w pełni urosną skrzydła

Trzeba skoczyć, zanim w pełni urosną skrzydła

Maryla Korczyńska by Maryla Korczyńska · 20 lutego 2017

W jednym z oglądanych filmów usłyszałam, że czasami trzeba skoczyć zanim człowiekowi w pełni urosną skrzydła. Wtedy to zdanie zrobiło na mnie wielkie wrażenie – pomyślałam, że rzeczywiście, wielokrotnie tak właśnie w życiu jest.

Rozwój menedżerów i przywództwa Właściwy lider na nowe czasy

Właściwy lider na nowe czasy

Redakcja bloga by Redakcja bloga · 06 lutego 2017

Ponad kilkanaście lat temu profesor Jim Collins opisał metodę wszczepienia w obumierające organizacje genów przywódczych i przedsiębiorczych – prowadzących do zwycięstwa – oraz zidentyfikował rodzaj przywództwa, które nazwał „przywództwem piątego stopnia”. Jego teoria podała w wątpliwość dotychczasowe myślenie o przywództwie charyzmatycznym – pełnym ekstrawertyków, którzy potrafili porwać za sobą tłumy.