Strefa wiedzy

Artykuły i publikacje

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, z początkiem 2014 skupiliśmy się na publikowaniu treści merytorycznych na blogu. Autorami są Trenerzy, Konsultanci Zarządzający, pozostali eksperci wchodzący w skład Zespołu PROFES, a także nasi Klienci o unikatowych doświadczeniach. Jednocześnie zachęcamy do subskrypcji Newslettera, gdzie obok informacji o ważnych wydarzeniach w obszarze rozwoju, są m.in przedrukowywane najciekwasze artykuły z bloga "Praktcznie o rozwoju"! (można to łatwo zrobić na stronie głównej lub bezpośrednio na blogu)

Kolejna obszerna pozycja merytoryczna to Dwumiesięcznik KAIZEN, o którym piszemy tutaj.

2016

Schemat rozmowy handlowej
As Sprzedaży
Anna Jaworska

Właściwy lider na nowe czasy
Szef Sprzedaży
Krzysztof Gwozdek

2015

Zarządzanie kompetencjami
Home&Market
Artur Olszewski

Działać na rzecz ustalonych celów
Gazeta Finansowa
Maryla Korczyńska

2013

Po pierwsze jakość
Gazeta Wrocławska
Artykuł w gazecie na temat X Międzynarodowego Kongresu Gemba KAIZEN

Top dolnośląskich firm 2012
Gazeta Wrocławska Nasz Region
PROFES znalazł się wśród 100 największych dolnośląskich firm

Rynek Firm Szkoleniowych
Home&Market
PROFES na 6 miescu w rankingu firm szkoleniowych pod względem przychodów

2012

10 kroków do równości płci
Publikacja w ramach projektu "Jak Równa z Równym"

Najbardziej innowacyjne firmy regionu
Gazeta Współczesna

Zapowiedź rankingu, w którym zostaną wyłonione najbardziej innowacyjne firmy woj. podlaskiego. Partnerem merytorycznym rankingu jest PROFES

Poznaj dobre praktyki CSR z kraju i z regionu

O dobrym biznesie nie tylko od święta

Warto dzielić się dobrą wiedzą
Gazeta Współczesna

Zapowiedź semianarium nt CSR, które jest organizowane w Białymstoku.
Wśród zaproszonych prelegentów znalazła się Ewa Karpińska-Bryke, członek zarządu firmy PROFES.

2011

Zarządzanie jakością a praca menedżerów
Zarządzanie Jakością
Dla większości praktyków biznesu stwierdzenie: „Jeśli nie możesz czegoś mierzyć, nie możesz tym zarządzać” stało się już truizmem. Jednak w dalszym ciągu zarządzanie niektórymi obszarami przedsiębiorstwa stanowi nie lada wyzwanie. Jednym z nich jest jakość pracy menedżerów. Co właściwie składa się na jakość pracy kadry zarządzającej? Jakie kompetencje sprawiają, że dany menedżer wykonuje pracę na wysokim poziomie? I wreszcie, jak sprawdzić ich wpływ na wynik finansowy firmy?
Paweł Słuja, Tomasz Greber

Coaching - kolejne zadanie menedżera
W Polsce coaching pojawił się stosunkowo niedawno i dlatego ludzie często pytają: Co to jest? Do czego mi to w ogóle potrzebne? Jak to działa? Na te i inne pytania w swoim artykule odpowiada autorka.
Agnieszka Borys-Gajda

Jak wykorzystać innowacyjne formy edukacyjne w rozwijaniu kompetencji?
Czy zmieniający się styl pracy ma wpływ na nasze oczekiwania dotyczące szkoleń?
Okazuje się, że firmy doradczo-szkoleniowe już dostosowały swoją ofertę i wykorzystują w szkoleniach innowacyjne rozwiązania. Dzięki nim wskaźnik ROI projektów szkoleniowych może wzrosnąć nawet do 1600%!
Anna Jaworska

Coaching - moda czy potrzeba?
Słowo coaching na trwałe wpisało się do słownika zarządzania ludźmi, a sam proces stał się praktyką wielu polskich firm. W artykule prezentujemy jak wygląda rzeczywistość: jakie są przyczyny wdrażania coachingu, kiedy należy stosować coaching i jakie są ograniczenia w jego realizacji. Artykuł jest oparty na badaniach, które autorka przeprowadziła nt. coachingu.
Agnieszka Borys-Gajda

Sukces to dopiero początek
Miesięcznik Informacyjny Dolnośląskiej Izby Gospodarczej
Członkowie zarządu PROFES® zdradzają w jaki sposób udało im się zbudować jedną z wiodących firm doradczo-szkoleniowych w Polsce.
Ewa Karpińska-Bryke, Artur Olszewski, Mariusz Bryke

Regionalne Forum Biznesowe - Wrocław
Telewizja Biznes
Telewizja Biznes wyemitowała reportaż dotyczący Regionalnego Forum Biznesowego, w którym udział wzięła Ewa Karpińska – Bryke reprezentująca PROFES®. Jednym z tematów panelu dyskusyjnego była konieczność uproszczenia procedur wspomagających rozwój przedsiębiorstw.
Ewa Karpińska - Bryke

Wrocławski biznes bez entuzjazmu o swojej przyszłości
Gazeta.pl - Wrocław
Podczas Regionalnego Forum Biznesowego we Wrocławiu dyskutowano m.in. o gospodarczej przyszłości regionu. Reprezentująca PROFES® Ewa Karpińska – Bryke zwróciła uwagę na inwestycje samorządów, które mogą mieć różne znaczenie dla rozwoju regionu.
Ewa Karpińska – Bryke

Jak oswoić e-learning
EduBroker
Czy szkolenia on-line są skutecznym rozwiązaniem w przypadku rozwijania kompetencji miękkich?
Jakie są największe bariery uniemożliwiające użytkownikom sprawne korzystanie z e-learningu?
Odpowiedź na te i inne wątpliwości dotyczące e-learningu znajdziesz w artykule "Jak oswoić e-learning"
Tomasz Alfut

Niewidzialne dla radarów, czyli jak dotrzeć do ukrytych kosztów
DIG Info
Praktyka Lean Manufacturing (produkcji odchudzonej) już od lat 90. ub. wieku jest coraz powszechniej wdrażana w procesach produkcyjnych i logistycznych polskich fabryk. Większość nowoczesnych koncernów wdraża i utrzymuje filozofię odchudzonych procesów produkcyjnych i logistycznych, identyfikując i eliminując konsekwentnie marnotrawstwo. Nie znajduję jednak odpowiedzi na pytanie, dlaczego japońska filozofia ciągłego doskonalenianie została masowo adoptowana do procesów administracyjnych.
Ewa Karpińska - Bryke

Korzystajmy ze szkoleń
TVP Opole
„Szkolenia – to sie opłaca!” – tak przekonuje przedsiebiorców Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczosci. I zacheca firmy: małe, srednie i du+e do podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników. Dzis w ramach kampanii społecznej promujacej kształcenie ustawiczne, do korzystania ze szkolen
zachecano przedstawicieli opolskiego rzemiosła.
Jolanta Pańczyszyn

2010

Spotkanie speców HR
Gazeta Wyborcza
O tym, jak rozwijać pracę zespołową w dolnośląskich firmach, będą rozmawiać uczestnicy dolnośląskiego Forum Menedżerów HR.
Monika Siwonia

Certyfikacja Suzuki - sposób na zadowolonego klienta
First Class Magazine
Sprzedawcy sieci dealerskiej Suzuki zakończyli w lipcu egzaminy certyfikujące, będące zwieńczeniem 5-letniego procesu rozwoju kompetencji. O założonych celach i osiągniętychrezultatach opowiadają Dyrektor Generalny SUZUKI Motor Poland - Marcin Zoll oraz Jerzy Lewczuk - Koordynator ds. Szkoleń w SMP.
Jerzy Lewczuk

Społeczna odpowiedzialność pracownika
Personel i Zarządzanie
Statystyczny pracownik na pytanie "Co powinna robić firma, by można ją było uznać za odpowiedzialną społecznie", wskazuje na relacje pracodawca - pracownik: firma powinna być uczciwa, zapewniać miejsca pracy, oferować wyższe wynagrodzenie, nie wykorzystywać pracowników.
Ewa Karpińska - Bryke

Zespolić zespół
Business Coaching
Każdy zespół dochodzi w pewnym momencie do punktu, który można nazwać stagnacją. Role zespołowe wydają się od dawna opisane, a rozwiązania problemów dokonuje się poprzez kopiowanie dotychczasowych praktyk. Jakie działania powinien podjąć lider zespołu, aby jego zespół mógł funkcjonować adekwatnie do zmieniających się  wymagań rynku?
Sylwia Michalska

(Nie)uzasadniony wydatek
Personel i Zarządzanie
Pytanie "szkolenie to koszt czy inwestycja?" dla wielu może wydawać się pytaniem rektirycznym. Chociaż, wbrew pozorom, odpowiedź na nie może być różna, w zależności od tego, komu zostanie ono postawione.
Małgorzata Kwiecińska

Szkolenia leżą na ulicy
Top Logistyk
Niedawno pewien przedsiębiorca powiedział do mnie „mam wrażenie, że szkolenia leżą na ulicy…, a ja i tak nie wiem, jak po nie sięgnąć, jak je zdobyć dla swojej firmy”. Rzeczywiście dużo teraz słyszy się o możliwości pozyskania środków  unijnych, ale jak w praktyce zdobyć środki unijne na szkolenia? Jakie działania można dofinansować i gdzie
szukać informacji?
Joanna Polak

Mity szkoleniowe. Dlaczego trudno jest osiągnąć wysoką efektywność szkoleń
Personel i Zarządzanie
Trudno nie dostrzec ewolucji ryku szkoleń, zmieniających się oczekiwań dotyczących szkoleń, jak również zmian w podejściu do tworzenia oferty. Po zainteresowaniu szkoleniami, których głównym celem było zorganizowanie wolnego czasu oraz zintegrowanie o docenienie pracowników, przyszedł czas na szkolenia doskonalące umiejętności.
Małgorzata Kwiecińska

Szkolenia pracownicze
Top Logistyk
Specjalista ds. funduszy europejskich w PROFES® tłumaczy jak uzyskać dofinansowanie szkoleń pracowniczych ze środków Unii Europejskiej.
Joanna Polak

Kręta droga do sukcesu
INFOR.PL
PROFES® przeprowadził projekt doradczo – szkoleniowy z zakresu obsługi klienta w Suzuki Motor Poland. Artykuł jest case study z realizacji tego projektu.
Krzysztof Gwozdek

Gala Finałowa Programu Partner Roku 2009
Nice – Automatyka dla domu
Podczas oficjalnej Gali Partnerów Nice 2009 trener PROFES® Krzysztof Gwozdek otrzymał specjalną nagrodę Partner Roku 2009.
Krzysztof Gwozdek

2009

Projektom unijnym potrzebny jest dobry marketing
Fundusze Europejskie
Bilboardy z logotypami unijnymi czy tablice infromujące o finansowaniu inwestycji z funduszy europejskich coraz częściej stają się elementem krajobrazu Polski. Dlaczego nagle w naszym otoczeniu zaczęły dominować żółto-niebieskie barwy unijne?
Monika Golanowska

Rodzic w pracy
Rzeczpospolita
Pozyskanie, a przede wszystkim zatrzymanie utalentowanych osób wymaga nie tylko konkurencyjnego wynagrodzenia i rozwijających obowiązków. Istotną rolę pełnią rozwiązania oferowane pracownicom i pracownikom pozwalające łączyć obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym.
Ewa Karpińska - Bryke

Każdy zespół zasługuje na uwagę
Personel Plus
Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie dzisiejszej organizacji bez zespołów, inaczej mówiąc grupy roboczej - ludzi, którzy realizują wyznaczony cel działania. Cel ten może zostać osiągnięty jedynie wspólnym wysiłkiem. Członkowie zespołu repreznetują wspólne wartości i zasady postępowania, mają poczucie odrędbności i identyfikacji ze swoją grupą, a często również posiadają bezpośrednie interakcje.
Sylwia Michalska

Zaplanuj rozwój swych kompetencji
Business Coaching
Przed każdym menedżerem stoi wyzwanie polegające na stałym podnoszeniu swoich kwalifikacji. Nie wystarczy jednak tylko sam udział w projektach szkoleniowych. Warto zacząć od precyzyjnego zdefiniowania kompetencji kluczowych na konkretnym stanowisku pracy oraz przygotować się do wdrożenia ich w życie. Tylko wówczas można zaplanować efektywny i ukierunkowany rozwój.
Maria Korczyńska

Wątpliwości z nowymi wytycznymi
Fundusze Europejskie
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało przed kilkoma miesiącami nowe wytyczne dotyczące przygotowania wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 
Karolina Kowal

Jeśli się szkolić, to tylko efektywnie
Home&Market
Nikt już chyba nie łudzi się, że kryzys nas ominie lub przejdzie w sposób niezauważalny. Oczywiście są firmy, które w minimalnym stopniu odczuwają w swojej działalności obecny stan gospodarki. Są także takie, dla których właśnie teraz nastały dobre czasy. Jednak dla większości przedsiębiorstw jest to czas przeformułowania planów, weryfikowania strategii działania oraz poszukiwania oszczędności.
Małgorzata Kwiecińska

Ranking firm szkoleniowych
Home&Market

Co nowego w edukacji na Dolnym Śląsku
Gazeta Wyborcza
Ponad 600 Dolnoślązaków wzięło udział w bezpłatych szkoleniach z zakresu sprzedaży, zarządzania ludźmi i pracy z zespołem.
Anna Pełka

Szkolenia. Dolnośląska Akademia Umiejętności
Polska The Times Gazeta Wrocławska
Dolnośląska Akademia Umiejętności to cykl bezpłatnych szkoleń z zakresu umiejności interpersonalnych, kierowniczych i sprzedażowych, organizowany przez firmę doradczo-szkoleniową PROFES.

Kręta droga do sukcesu
Personel i Zarządzanie
Wdrożenie w całym przedsiębiorstwie i jednostkach współpracujących jednolitych standardów dotyczących obsługi  klienta nie zawsze gwarantuje sukces na każdym etapie przedsięwzięcia. W Suzuki Motor Poland pozytywny efekt  wprowadzonych zmian osiągnięty został dzięki determinacji importera, który mimo trudności w początkowych latach, nie stracił wiary w celowość projektu i konsekwentnie współpracował z realizującą go firmą.
Dorota Zakępska

Archiwum...

"Wszystkie szkolenia były oparte o twarde narzędzia, gotowe do bezpośredniego wykorzystania w pracy."

Anna Skupnik
Dyrektor Zarządzający Tabak Polska

"Z przekonaniem możemy rekomendować usługi PROFES® jako firmy doradczej i szkoleniowej realizującej projekty na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym."

Małgorzata Jarocka
National Sales Manager Cargill Poland Sp. z o.o

"W wyniku szkoleń wypracowaliśmy standardy, dzięki którym, po raz pierwszy, uzyskaliśmy bardzo dobre rezultaty podczas Audytu Kaizen organizowanego w naszej międzynarodowej grupie."

Adam Jankowski
Controller Prokurent Zehnder Group Bolesławiec

"Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z PROFES®, bo postawione przez nas cele merytoryczne zostały w pełni zrealizowane."

Scott Brankin
Country Manager Członek Zarządu Bahlsen

"Projekt cechował się dobrym rozeznaniem firmy PROFES® i trenerów w specyfice pracy naszych handlowców. (...) poznane techniki są do zastosowania przez Pracowników "od razu"."

Henryk Pohl
National Sales Manager IREKS PROKOPOWICZ Sp. z o.o.